Åke Pettersson är död

Åke Pettersson var sedan ett antal år tillbaka engagerad medlem och vice ordförande i Svensk Mediehistorisk Förening.  Han skötte också vår hemsida. Med sitt outtröttliga engagemang, sin idérikedom och sitt alltid positiva tilltal var han en av dem som bar föreningen. Den 31 mars gick han bort efter en tids sjukdom.

Åke Pettersson upptäckte ganska snart efter studier i Lund att det var journalist han skulle bli. Han började jobba på Radio Malmöhus. I ett kvarts sekel, mellan 1981 och 2007, var han producent och programledare för Sveriges Radios granskande medieprogram Vår grundade mening, programmet som granskade granskarna. Därefter var han programledare för Publicerat mellan februari 2007 och januari 2013.

Åke Pettersson belönades med flera priser för sitt journalistiska arbete. 1993 fick han Stora Journalistpriset för sina insatser i Vår grundade mening, för ”ett mediemagasin som han utvecklat till ett självständigt, granskande samhällsprogram”.

2000 fick han Torgny Segerstedts Frihetspenna, med den välgrundade motiveringen att han ”kunnigt och envetet… värnat om public service, yttrande- och tryckfrihet … debatterat maktkoncentrationen inom medievärlden och … ridit spärr mot ensidighet, förytligande och infotainment”.

Åke Pettersson var en av dem som först uppmärksammade journalisten Dawit Isaaks öde och envetet argumenterade för hans frisläppande.

Personligen lärde jag känna Åke 1970 under studietiden i Lund. Vi studerade men spelade också handboll och bordtennis i korpen tillsammans. Det hände att vi roade oss. Det visade sig bli en vänskap som varade. I drygt 50 år har kamratgänget från den tiden strålat samman för att äta julbord i Lund. Så blev det också den sistlidna julen.

Tack för allt Åke! Du kommer att saknas oss.

Bo Bernhardsson
Ordförande
Svensk Mediehistorisk Förening

Related Posts

Leave a Comment!

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *