I medlemsbrev 2/2018 informerade vi om att årsmötet i år äger rum måndag den 23 april och börjar kl 16.00. Vi bjuder på kaffe/te och macka till de som som kan anlända tidigare, kl 15.30.
Anmäl ditt deltagande till birgittaney@gmail.com senast den 18 april så vi kan beställa lämpligt antal kaffe osv.
På annan plats här på hemsidan, en flik under ”Om föreningen”, finner du medlemsbrev med dagordning för årsmötet – medlemsbrevet skickades ut före påskhelgen.
På årsmötet kommer sedvanliga ärenden att behandlas, dessutom ett förslag om att byta namn på föreningen. Årets tre stipendiater är inbjudna att berätta om sina projekt.
Alla medlemmar önskas välkomna!
Påminnelse: årsmötet 23 april och anmälan
Related Posts
-
Efter tre år på plats igen på Bokmässan
21 september 20220 commentsKom och besök vår monter på bokmässan i Göteborg! Vi finns på plats BO7:80 torsdag till och med Read more! -
Parnass söker ny redaktör
27 augusti 20190 commentsDe Litterära Sällskapens tidskrift, som kommer ut fyra gånger om året, söker ny redaktör.Read more!
-
Många tidningar var det
2 oktober 20200 commentsDe senaste 100 åren har Göteborg haft ett tiotal självständiga dagstidningar, plus många mindre. Read more! -
Fotoskolan – en historisk mötesplats
16 september 2025En ny bok om Christer Strömholm och hans disciplar vid Fotoskolan blir en skildring av en historisk Read more!