På Bokmässan visade Vilhelm Moberg-sällskapet två böcker som kommit ut under 2017.
Göran Elgemyrs bok Vilhelm Moberg och radion. Dramatikern och den obekväme sanningssägaren var då alldeles ny. I boken berättar Elgemyr om Vilhelm Moberg som radioteaterförfattare och han berättar också om Mobergs relation till Radiotjänst under krigsåren. Rättsrötans årtionde och Radiotiänst och rättsaffärerna får var sitt kapitel. I en bilaga finns dessutom Lennart Hylands intervju med Vilhelm Moberg utskriven i oredigerat skick, med det som uteslöts i Dagens Eko markerat i fetstil. Elgemyrs bok utges av Carlsson Bokförlag.
I boken Gränslöst knivskarp. En bok om Eva Moberg presenterar redaktörerna Gottfried Grafström och Cecilia Zadig många skribenter som tillsammans vill ”ge en bakgrund till varför hennes klarsynthet, djärvhet och känsla för tonträff under flera decennier gjorde henne till en av landets viktiga opinionsbildare”. Texterna är samlade under rubrikerna Opinionsbildaren, Pionjären och Kreatören. Slutligen förtecknas också Eva Mobergs verk i urval och i flera genrer och under många decennier. En bok om Eva Moberg utges av Leopard förlag i samarbete med Fredrika Bremer Förbundet.
Vilhelm Moberg på radio och en bok om Eva Moberg
Related Posts
-
Under en period kommer vi åt allt material i tjänsten Svenska dagstidningar hemifrån. Det handlar Read more!
-
En barock nyhetsmarknad
2 november 20180 commentsUnder den rubriken hålls en öppen föreläsning på Riksarkivet i Marieberg i Stockholm. Närmare Read more! -
Anders Engman var en av de främsta bildberättarna under de år pressfototografiet värderades som Read more!
-
Äventyr i etikbranschen med tidigare PO/MO
12 december 20220 commentsHör tidigare PO/MO Ola Sigvardsson om sina Äventyr i etikbranschen. Detta i samtal med Read more!