KB meddelar i en pressrelease att över en miljon tidningssidor från svensk press före 1901 nu är tillgängliga och fria att ladda ned via bibliotekets söktjänst. Tjänsten omfattar i stort sett alla nummer av flera svenska dagstidningar, men av upphovsrättsliga skäl är endast utgåvor äldre än 115 år tillgängliga i sin helhet på nätet medan nyare artiklar måste läsas på plats i Kungliga Biblioteket. Dock kan man via tjänsten alltid göra fritextsökningar även i det nyare materialet. Ytterligare en halv miljon historiska tidningssidor kommer att göras tillgängliga under loppet av år 2017.
En miljon historiska tidningssidor nu tillgängliga via KB:s söktjänst
Related Posts
-
Vill någon forska om Nattradion och deras program om Södermalms Privata Sjukhem? Ett program som Läs mer!
-
Mediehistoriska stipendier
25 januari 2018Stipendieutlysningen för i år har just annonserats i tidningen Journalisten och finns med i vårt Läs mer! -
30 års journalistutbildning i Lund, fast i Malmö
4 december 2022Det handlade mycket om många flyttar till olika lokaler när Journalistutbildningen vid Lunds Läs mer! -
Påminnelse/Boksläpp i Lund på onsdag den 25 oktober
23 oktober 2023Expanding Media Histories är skriven av forskare som alla varit del av den mediehistoriska miljön Läs mer!
Sorry, the comment form is closed at this time.